Oblíbený svátek ve školkách a školách. Dospělí ho většinou přelétnou nebo si naplní břicha dobrým jídlem. Pojďme se podívat na to, kdo byl svatý Martin. Co všechno je s tímto svátkem spojeno a co si můžeme vyrobit. Třeba tento svátek zařadíte mezi oblíbené.
U nás doma se na něho každoročně těšíme. Už jako malá jsem pekla se svou babičkou martinské rohlíky. Každý rok jsem se na to s babičkou těšila. Tuto naši tradici předávám i svým dětem. Snažíme se péct rohlíčky, a když nám to někdy nejde, tak uděláme buchty a nenecháme si tím zkazit náladu. Každý rok upečené rohlíčky vezeme mé babičce, které za tři měsíce bude devadesát jedna roků. „Babičko moje, děkuju Ti za ty naše roky pečení.“
V České kultuře a katolické tradici patří 11.11. svatému Martinovi. Tento svátek není jen připomínkou jeho života, ale i oslavou podzimní sklizně a tradic spojených s příchodem zimy.
Když byl Martin malý, jeho otec ho nechal vstoupit do římské armády, kde sloužil jako jezdec. Podle legendy se říká, že jedné zimní noci, kdy jel od vojska a vracel se do města, potkal žebráka, který se klepal zimou. Martin byl dojatý žebrákovým utrpením a rozsekl svůj plášť napůl a daroval jednu část chudému muži, aby se zahřál. Ještě v tu noc se Martinovi zdál sen. V tom snu se zjevil Kristus oděný v té části pláště, kterou Martin daroval. Kristus řekl: “Martine, ještě nepokřtěný, pokryl jsi mě svým pláštěm.“ Tento zážitek hluboce ovlivnil Martinovu víru a jeho další směřování.
Poté opustil armádu a žil jednoduchým mnišským životem a toužil po ústraní. Mezi lidmi byl tak oblíbený, že ho lidé chtěli zvolit biskupem. Aby unikl jmenováním na biskupa, ukryl se mezi husy. Husy tak kejhaly, že ho prozradily a Martin se stal biskupem. Tento příběh je jedním z důvodů, proč se tradičně peče husa.
Průvody a oslavy
Tradičně se konají slavností průvody, v nichž bývá postava svatého Martina na bílém koni, což symbolizuje předzvěst příchodu prvního sněhu. V některých oblastech děti chodí na Martinské průvody s lucernami, podobně jako je tomu při svátku svaté Lucie. Na náměstích se pořádají trhy. Pěkný příběh o dětech, které slavily svátek sv. Martina v průvodu najdete v knížce „Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem“ [Andrea Popprová, Mladá Fronta 2008].
Martinská husa
Martinská husa je jedním z vrcholů svatomartinského menu, kdy se obvykle podává s červeným zelím a knedlíky.
Svatomartinské rohlíčky (podkovy)
Pečení z kynutého těsta. Potřebujeme: mléko, droždí, hladkou mouku, máslo, vejce, sůl. Náplň může být maková, tvarohová, jablková, povidlová. Pečeme 15 – 20 min. (200°C).
Martinské lucerny
Lucerny jsou tradičním symbolem světla a naděje. Můžete si je vyrobit z různých materiálů, třeba i recyklovaných.
Materiál:
sklenice od zavařeni, akrylová barva/lepidlo, štětec, drátek, vystřižené šablonky (kůň, podkova, husa), sůl, čajová svíčka.
Postup:
Sklenici umyjte a zbavte papírového obalu, osušte. Přiložte šablonu a přetřete barvou nebo lepidlem a vložte do soli, aby byla sklenice celá pokrytá solí. Poté opatrné šablony sundejte. Sklenici oviňte drátkem. Můžete dozdobit větvičkami, stuhou…. Vložte čajovou svíčku.
Svatomartinská dekorace
Materiál: rychletvrdnoucí hmota, vykrajovátka, váleček, špejle, barvy, štětce, lepidlo, provázek, nůžky.
Postup: Z hmoty vyválejte placku. Vykrajovátky vykrájejte ozdobičky, nechte je vytvrdnout (popřípadě je dejte do trouby, aby rychleji vyschly). Poté můžete dozdobit. Ozdoby se dají použít jako zápich. Jako koník na obrázku.
Užijte si svátek svatého Martina, třeba i Martin přijede na bílém koni. 🙂