Velikonoce

A jak to bylo na Velikonoce? Každý si představí pod Velikonocemi svoje dětství. Většina lidí má tyto svátky spojené s vajíčky, pomlázkou, čokoládovým zajícem…. Další část lidí si představí umučení Krista a jeho vzkříšení. Obecně se dají Velikonoce popsat jako svátky oslav jara.

Jelikož jsou Velikonoce pohyblivým svátkem, můžeme jejich oslavy plánovat mezi 22.březnem – 25.dubnem. Tudíž počasí může být nejrůznější, od sněhových vánic, skoro po letní řádění s pomlázkou a v tričku. Co znamená pohyblivý svátek? Oslavy připadají po jarní rovnodennosti, první neděli po jarním úplňku.

Většina z nás řeší parádní výzdobu, pečení mazanců, malování vajec. Když se na to podíváme blíž, zjistíme, že přípravy na Velikonoce souvisí už se 40ti denním půstem, který začíná Popeleční středou. Šest nedělí před Velikonocemi má svůj význam, stejně tak poslední týden, který se nazývá Pašijovým týdnem. Pomlázka, vajíčka, zajíček jsou symbolem svátků a každý symbol něco znamená. Na to se podíváme blíže.

Vajíčko

O Velikonocích je vajíčko odměnou pro koledníky. Ženy jej zdobí různými barvami. Existují velká spousta technik zdobení vajíček např. zdobení rostlinnými částmi, práce s voskem atd.. Vajíčko je nejstarším symbolem plodnosti, všeho nového a opakující se život a vzkříšení.

Pomlázka

V každé části Čech se pomlázce říká jiným pojmem např. hodovačka, švihačka… Pomlázka je základem pro koledníky. Její název plyne ze slova omládka.

Beránek a zajíček

Tato zvířátka pramení z Bible, kdy beránek byl obětí a je podobenstvím Spasitele. Zajíček je vázán ke skromnosti, chudobě. Dnes o Velikonocích nosí zajíc čokoládová vajíčka, tato tradice k nám přišla z Německa.

Velikonoční neděle – Boží hod

Tento den je nejvýznamnějším dnem, vrcholí velikonoční svátky, jedná se o Zmrtvýchvstání Krista. Také je v tento den ukončen půst.

Velikonoce u nás doma

Pro nás doma je důležitá atmosféra. Vyrábění nejrůznějších výrobků, obrázků, ale i pečení mazanců. Rádi si zasejeme osení. Do květináčků vytváříme různé zápichy. Zkoušíme zaplétat pomlázku z vrbových proutků. Na našem ročním stolku jsou vždy rozkvetlé větvičky, které jsou ozdobené vejdunky. Vejdunky si samy zdobí děti. Na Boží hod velikonoční barvíme s dětmi vajíčka, zkoušíme je obarvit různými listy, trávou, ale používáme i běžná barviva. Opakujeme si velikonoční koledy.

Na pondělí děti obchází s pomlázkou rodiny ze sousedství a babičky. Na pomlázku dostanou barevnou stužku, vajíčko a většinou ovoce nebo mlsání. Pokud koledníci přijdou k nám, dostanou stužku na pomlázku, koledu a vždy něco dobrého k snědku. Na zahradě dětem chystáme různé úkoly, a když dojdou k poslednímu úkolu, čeká na ně koleda. K tomuto případu jsme byli nuceni přejít díky Covidu. Jak prožíváte jarní svátky vy? Co je pro Vás důležité? Pokud si chcete Velikonoce užít a vyzdobit jako my, nechte se inspirovat a mrkněte na fb stránku.

Mojí vášní je vzdělávání a výchova dětí pomocí kreativních prvků jako je zpěv, pohyb a práce s papírem. Jsem maminka dvou dětí, nadšená učitelka a organizátorka dětských táborů. Pomocí on-line hodin pomáhám rodičům připravit zábavnou formou předškoláka do školy, kreativně zabavit nemocné dítě nebo připravit stydlivějším dětem kroužek na míru, ale i nejmenším rozvíjet fantazii a jemnou motoriku. Můj příběh si přečtěte zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • eBook 5 tipů, jak kreativně rozvíjet dítě

    Nechte si zaslat malou ochutnávku zdarma, jak si užít den s dětmi.

  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Facebooková stránka :